Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Sałatka ziemniaczana - taka imprezowa

  Ta sałatka to hit imprezowy. Jest banalnie prosta, a smakuje chyba wszystkim. Szczególnie sprawdza się podczas spotkań towarzyskich. Mnie urzekła właśnie na jednej z imprez organizowanych przez przyjaciółkę. Gdy się dowiedziałam, że to raptem trzy składniki i przyprawy - oniemiałam! Jakie to banalnie cudowne. Składniki: 600 g gotowanych i pokrojonych ziemniaków 300 g pokrojonych ogórków kiszonych cebula ok. 100 majonezu sól i pieprz Wystarczy połączyć składniki. I gotowe!  Niektórzy zamiast cebuli dodają szczypiorek. Inni dodatkowo dorzucają gotowane jajka. Jaka jest Wasza wersja sałatki? Jeżeli potrzebujecie filmowej wersji przepisu odsyłam na Instagrama (klik)

Krupnik nie tylko na Podkarpaciu. Mój drobiowy...

Być może nie wszyscy wiedzą, ale krupnik został wpisany na listę produktów tradycyjnych w 2014 roku w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. podkarpackim. Jestem jednak przekonana, że zupa ta znana jest w całej Polsce i każde gospodarstwo robi ją "po swojemu". Właściwie powinna być zrobiona na wywarze z mięsa wieprzowego (taką robi moja mama). Gęsta, z kaszą jęczmienną, ziemniakami i kawałkami mięsa właśnie. 


A mnie naszło, by zrobić krupnik na bazie rosołu, który został mi z poprzedniego dnia, a nie chcieliśmy już pomidorówki... Myślę, że spokojnie można uznać, że to zupa ratująca żywność przed zmarnowaniem - wykorzystałam i mięso, i warzywa. No i podczas wakacyjnych wyjazdów  na nowo próbowałam rozbudzić miłość do kasz. Jak się okazało, mam ich kilka rodzajów w szufladzie, więc postanowiłam wykorzystać, co się dało. Może skłoni mnie to do częstszego sięgania po ten produkt, który w końcu uznawany jest za superfood?

Składniki mojego krupniku drobiowego:

- rosół / wywar mięsno - warzywny
- kilka ziemniaków
- włoszczyzna (wykorzystałam tę z rosołu, ale można wziąć świeżą)
- kasza jęczmienna - wzięłam drobnej 100 g, ale śmiało można dosypać więcej, jeżeli lubi się gęstą zupę
- natka pietruszki, koperek
- sól i pieprz do smaku

Sposób wykonania:

Do gotującego się czystego wywaru dodaj ziemniaki pokrojone w kostkę, a po kilku minutach warzywa starte na tarce o grubych oczkach (kawałek świeżego pora pokrój w drobne półplasterki). Od razu możesz wsypać kaszę. Po ok. 15 minutach zupa jest właściwie gotowa. Dorzuć tylko rozdrobnione mięso (poszarpane ręcznie ;) ) i poszatkowaną zieleninę. Dopraw solą i pieprzem, gdy to potrzebne. 

P.S. Wiesz, że gdy zamiast kaszy dodasz ryż, to wyjdzie ryżówka? Spróbuj!





Komentarze

Popularne posty