Szukaj na tym blogu
Blog Smaki Zgierza jest efektem projektu pn. "Kulinarne zgierzan blogowanie", który realizowany był przez Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu wraz z partnerami: Szkołą Podstawową nr 4, Szkołą Podstawową nr 11, Muzeum Miasta Zgierza i Stowarzyszeniem EZG, między 3 września a 8 października 2021 r. Projekt realizowany był w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Bardzo Młoda Kultura", którego operatorem jest Łódzki Dom Kultury. Poza tym to miejsce dla kochających tradycje kulinarne zgierzan.
Polecane
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Zalewajka. Jak u mamy?
W końcu długo wyczekiwana zalewajka wjeżdża na bloga i... na TikToka! Tak, tak, jestę tiktokerę ;) A tak poważnie... Cieszę się, że się odważyłam - tak, tak, dla osób niezaliczających się do młodzieży, to może wymagać odwagi.
Co do tytułowej zupy, to może być kolejny powód do dyskusji, ale już wiemy, że możemy powymieniać się uwagami i doświadczeniami, a nie kłócić się czy to barszcz, żur, czy rzeczona zalewajka. Nie ma sztywnych reguł rozróżniających te odmiany. Moja propozycja, za którą i tak nie dam się pochlastać, jest taka, że żur robi się na zakwasie żytnim i na wędzonce, podaje się z jajem. Barszcz robię na białej kiełbasie, zakwasie pszennym lub, jak dawniej pisano, na roślinnym, a podaję go z jajkiem i kawałkami kiełbasy.
Natomiast zalewajka, bardziej podobna do żuru, jest kwaśna, dawniej skromna ze względu na oszczędności i brak dostępu do niektórych składników. Ta, której przepis prezentuję jest wzbogacona o warzywa z włoszczyzny i kiełbasę. Naprawdę "na bogato".
Kilka dni wcześniej spróbowałam zrobić zakwas żytni. Cieszyłam się jak dziecko, że ładnie się klaruje, ale ostatecznie chyba coś źle zrobiłam, bo jakiś mało kwaśny mi wyszedł i robiąc zalewajkę skorzystałam dodatkowo ze sklepowego gotowca. Uparcie będę dążyć do idealnego zakwasu, ale o tym może kiedy indziej.
Jeżeli chcesz zobaczyć mój big słój to najlepiej tu: na TikToku
Składniki na zupę:
ok. 0,5 l zakwasu żytniego
kilka ziemniaków pokrojonych w kostkę
2 cebule (jedna drobno poszatkowana)
2 łyżki masła
2 łyżki śmietany
przyprawy: ziele angielskie, kilka ziaren pieprzu, 2 listki laurowe, majeranek (2 łyżki), sól i pieprz mielony do smaku
dwa lekko zgniecione ząbki czosnku
opcjonalnie 2 marchewki, pietruszka
pokrojona w kostkę ulubiona kiełbasa
Sposób wykonania:
Zalej warzywa (marchewki, pietruszki, cebulę i czosnek) wodą z pieprzem ziarnistym, zielem angielskim i liśćmi laurowymi i gdy się zagotuje dodaj ziemniaki. Gotuj do ich miękkości. Następnie dolewaj żur. Zacznij od szklanki, a gdy uznasz, że zupa jest za mało kwaśna dodaj go więcej. Na maśle podsmaż poszatkowaną cebulę i ewentualnie kiełbasę (dawniej okraszano zupę smalcem lub innymi resztkami wędlin, których nie chciano zmarnować). Dodaj majeranek, sól i pieprz do smaku, a na końcu zabiel śmietaną.
Zupę podawaj z chlebem.
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Komentarze
Prześlij komentarz