Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Mój podstawowy przepis na ciasto naleśnikowe

Zwykle ciasto na naleśniki robię "na oko". Specjalnie dla Was podjęłam się zadania zmierzenia i zważenia każdego ze składników, by i Wam udało się przygotować cienkie i elastyczne naleśniki. W innych wpisach będą pojawiały się propozycje nadzienia. Może być ich bardzo wiele: na słodko i wytrawne. Które najchętniej wybieracie? Na pewno będzie jeszcze okazja, by o tym porozmawiać. Może na Facebooku albo Instagramie ?  Innym tematem może być sposób smażenia naleśników, a dokładnie to, na czym je smażyć. Ja używam oleju, mój tata margaryny (!), a dawniej, ale i dzisiaj niektórzy smażyli na patelni smarowanej słoniną. Tego jeszcze nie próbowałam, ale zrobię to przy najbliższej okazji. Podobno tak jest najlepiej. Tymczasem poniżej zaprezentuję mój przepis. Smacznego! Składniki: 280 g mąki pszennej 260 ml mleka 260 ml wody gazowanej (lub zwykłej) 2 jaja płaska łyżeczka soli łyżeczka cukru 20 ml oleju Sposób przygotowania: Wymienione składniki mieszam mikserem lub trzepaczką ręczną.

Zupa pieczarkowa z grzankami lub groszkiem ptysiowym

 Ta zupa nie jest trudna do zrobienia - żeby nie powiedzieć, że jest banalnie prosta. Chwilę trzeba poświęcić na szatkowanie pieczarek, a potem to już "z górki". 


Przeszukując stare książki kucharskie można wysnuć wniosek, że przepisy na pieczarkową nie przechodzą wielu modyfikacji. Największa różnica polega na rodzaju rosołu. Kiedyś przygotowywano go z kości gotowany tak długo, aż "szpik będzie miękki". Teraz każda gospodyni ma swój ulubiony sposób na rosół. O wywarach napiszę innym razem. Teraz czas na pieczarkową!


Składniki:

0,5 kg pieczarek
cebula
2 łyż. masła - jedną wykorzystasz do duszenia pieczarek, drugą do zaprawienia zupy pod koniec jej gotowania
rosół (drobiowy, ale może być też wywar warzywny)
1 łyż. mąki
natka pietruszki (opcjonalnie)

Wykonanie:

Pieczarki obierz i drobno posiekaj. W rondlu albo przeznaczonym do smażenia garnku zeszklij na jednej łyżce masła posiekaną cebulę. Dodaj pieczarki i duś je kilkanaście minut. Zalej gorącym rosołem i gotuj chwilę. Następnie wystarczy zaprawić zupę podsmażoną na patelni na łyżce masła mąką i gotowe! 
Moja wersja zupy to (prawie) krem. Zblendowałam ją zanim zaprawiłam mąką. 
Groszki ptysiowe są świetnym dodatkiem. Można zrobić też grzanki z lekko czerstwego chleba, albo podać z grubszym makaronem. Urody i smaku doda natka pietruszki. 



Komentarze

Popularne posty