Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Mój podstawowy przepis na ciasto naleśnikowe

Zwykle ciasto na naleśniki robię "na oko". Specjalnie dla Was podjęłam się zadania zmierzenia i zważenia każdego ze składników, by i Wam udało się przygotować cienkie i elastyczne naleśniki. W innych wpisach będą pojawiały się propozycje nadzienia. Może być ich bardzo wiele: na słodko i wytrawne. Które najchętniej wybieracie? Na pewno będzie jeszcze okazja, by o tym porozmawiać. Może na Facebooku albo Instagramie ?  Innym tematem może być sposób smażenia naleśników, a dokładnie to, na czym je smażyć. Ja używam oleju, mój tata margaryny (!), a dawniej, ale i dzisiaj niektórzy smażyli na patelni smarowanej słoniną. Tego jeszcze nie próbowałam, ale zrobię to przy najbliższej okazji. Podobno tak jest najlepiej. Tymczasem poniżej zaprezentuję mój przepis. Smacznego! Składniki: 280 g mąki pszennej 260 ml mleka 260 ml wody gazowanej (lub zwykłej) 2 jaja płaska łyżeczka soli łyżeczka cukru 20 ml oleju Sposób przygotowania: Wymienione składniki mieszam mikserem lub trzepaczką ręczną.

Ale chała!

Chałka, to jeden z żydowskich wypieków, który na stałe zagościł na naszych stołach. Na śniadanie, podwieczorek, opieczona jako dodatek do potraw, czy nawet zup... Każdy ma swój ulubiony sposób pałaszowania. Najczęściej z dżemem, ale niektórzy jedzą z żółtym serem i... majonezem!

Moja chałka zniknęła w mig! Dobrze, że zdążyłam zrobić zdjęcia ;)


Składniki na ciasto:

1/2 kg mąki
40 g drożdży
4 łyżki roztopionego masła
4 łyżki cukru
1/2 szkl. ciepłej wody 
1 jajko + białko do posmarowania chałki przed pieczeniem
1 łyżeczka soli

Składniki na kruszonkę:

60 g mąki
35 g cukru
40 g masła lub margaryny
1 łyżeczka cukru waniliowego

Wykonanie:

Do miski wsyp mąkę, zrób dołek, wkrusz drożdże. Zasyp je cukrem i zalej ciepłą wodą. Odczekaj około 15 minut. Drożdże zaczną pracować, co poznasz po tym, jak urosną.

Dodaj jajko, roztopione masło, sól i wyrabiaj kilka minut ciasto, aż będzie jednolite i gładkie. Gdyby było zbyt klejące dosyp mąki.

Pozostaw je do wyrośnięcia - powinno podwoić objętość. 

Po tym czasie podziel je na 6 części. Zrób z nich wałeczki, które postaraj się zapleść w warkocz. W razie problemów polecam skorzystać z podpowiedzi z sieci ;) Sposobów jest wiele - może zechcesz nadać chałce inny kształt?

Następnie posmaruj chałkę lekko roztrzepanym białkiem i posyp kruszonką, którą uzyskasz łącząc wymienione składniki. Dobrze, by dało się ulepić z nich kulę. Gdyby była zbyt sypka dodaj więcej masła.

Pozostaw chałkę na kilka minut, by trochę podrosła, a następnie wstaw do piekarnika nagrzanego do 180°C, na 20 minut. Dla pewności sprawdź patyczkiem, czy aby na pewno jest w środku sucha. Możesz przetrzymać chałkę 5 minut dłużej - będzie bardziej niż rumiana.

Odczekaj aż wystygnie! W tym czasie zwołaj rodzinę, zaparz herbatę i znajdź słoik konfitur. Podwieczorek gotowy!




Inspiracja: "Fifka i żulik czyli domowa kuchnia łódzka" Anny Wojciechowskiej

Komentarze

Popularne posty