Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Mój podstawowy przepis na ciasto naleśnikowe

Zwykle ciasto na naleśniki robię "na oko". Specjalnie dla Was podjęłam się zadania zmierzenia i zważenia każdego ze składników, by i Wam udało się przygotować cienkie i elastyczne naleśniki. W innych wpisach będą pojawiały się propozycje nadzienia. Może być ich bardzo wiele: na słodko i wytrawne. Które najchętniej wybieracie? Na pewno będzie jeszcze okazja, by o tym porozmawiać. Może na Facebooku albo Instagramie ?  Innym tematem może być sposób smażenia naleśników, a dokładnie to, na czym je smażyć. Ja używam oleju, mój tata margaryny (!), a dawniej, ale i dzisiaj niektórzy smażyli na patelni smarowanej słoniną. Tego jeszcze nie próbowałam, ale zrobię to przy najbliższej okazji. Podobno tak jest najlepiej. Tymczasem poniżej zaprezentuję mój przepis. Smacznego! Składniki: 280 g mąki pszennej 260 ml mleka 260 ml wody gazowanej (lub zwykłej) 2 jaja płaska łyżeczka soli łyżeczka cukru 20 ml oleju Sposób przygotowania: Wymienione składniki mieszam mikserem lub trzepaczką ręczną.

Ryż z jabłkami

 

Składniki:

0,5 porcji ryżu (50 g) - użyliśmy ryżu brązowego
0,6 szklanki napoju roślinnego (150 g)
3 łyżeczki erytrolu (15 g) - użyliśmy cukru
1 sztuka jabłek
3 szczypty cynamonu (3 g)
0,7 garści orzechów (20 g)
1 łyżeczka oleju kokosowego (5 g)

Sposób przygotowania:

Ryż wsypujemy do garnka, wlewamy napój roślinny, dodajemy erytrol i gotujemy ok. 10 - 15 minut, aż ryż będzie miękki. W międzyczasie mieszamy i w razie potrzeby dodajemy więcej napoju roślinnego. 

Jabłka obieramy, ścieramy na tarce. Do garnka wrzucamy starte jabłka, zalewamy wodą ponad ich poziom i dusimy pod przykryciem, aż mus będzie gotowy.

Dodajemy cynamon i w razie potrzeby erytrol.

Piekarnik nagrzewamy do 180 st. C. Foremki do pieczenia smarujemy olejem kokosowym, wkładamy ryż, na górę wykładamy jabłka.

Pieczemy ok. 10 - 15 minut.

Wierzch posypujemy cynamonem i zmielonymi orzechami.

Smacznego!


Wpis przygotowany przez Mateusza Majtczaka ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Zgierzu.

Przepis inspirowany dawną zgierską kuchnią. Wersję z początku XX wieku można wyczytać z Uniwersalnej Książki Kucharskiej Marii Ochorowicz - Monatowej:

Ryż z jabłkami. Ugotować na sypko funt ryżu na mleku z masłem. Kilka- jabłek winnych obrać z łupy i ze środków pokrajać w cienkie talarki, posypać grubo cukrem, wymieszać z 4 ft. rodzynków sułtańskich i w rądlu wysmarowanym masłem i wysypanym tartą bułką układać warstwami, dając na spod i na wierzch warstwę ryżu. Wstawić do gorącego pieca na dobre poł godziny do wypieczenia, potem wyrzucić na półmisek i podać oblany sokiem.




Komentarze

Popularne posty