Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Mój podstawowy przepis na ciasto naleśnikowe

Zwykle ciasto na naleśniki robię "na oko". Specjalnie dla Was podjęłam się zadania zmierzenia i zważenia każdego ze składników, by i Wam udało się przygotować cienkie i elastyczne naleśniki. W innych wpisach będą pojawiały się propozycje nadzienia. Może być ich bardzo wiele: na słodko i wytrawne. Które najchętniej wybieracie? Na pewno będzie jeszcze okazja, by o tym porozmawiać. Może na Facebooku albo Instagramie ?  Innym tematem może być sposób smażenia naleśników, a dokładnie to, na czym je smażyć. Ja używam oleju, mój tata margaryny (!), a dawniej, ale i dzisiaj niektórzy smażyli na patelni smarowanej słoniną. Tego jeszcze nie próbowałam, ale zrobię to przy najbliższej okazji. Podobno tak jest najlepiej. Tymczasem poniżej zaprezentuję mój przepis. Smacznego! Składniki: 280 g mąki pszennej 260 ml mleka 260 ml wody gazowanej (lub zwykłej) 2 jaja płaska łyżeczka soli łyżeczka cukru 20 ml oleju Sposób przygotowania: Wymienione składniki mieszam mikserem lub trzepaczką ręczną.

Murzynek

 To ciasto, które osłodzi Ci dzień.

To stary przepis Babci. Murzynka nie może zabraknąć u nas podczas rodzinnych spotkań, każdy chce się załapać na chociaż mały kawałek tego ciasta. 



Rozpuszczamy margarynę z konfiturą - 2  łyżki na ogniu w garnku, dodajemy 2 szklanki cukru i cukier waniliowy. Zestawiamy z ognia, dodajemy 2 szklanki mleka i dobrze mieszamy, roztrzepujemy trzepaczką. Dodajemy powoli, z sercem 2 szklanki mąki i energicznie mieszamy w jedną stronę. Potem 2 łyżki kakao, 1 łyżkę czubatą sody oczyszczonej. Wyrabiamy do powstania pęcherzyków i dodajemy 2 całe jajka, a na koniec jeszcze rodzynki i wcześniej pokruszone orzechy. Mieszamy. 

Wstawiamy do piekarnika na ok. 45 minut na 180 st. C. Po upieczeniu zostawiamy w piekarniku do ostygnięcia.

Smacznego!


Wpis przygotowany przez Nicolę Kliszczyńską ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Zgierzu. 



Komentarze

Popularne posty