Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Mój podstawowy przepis na ciasto naleśnikowe

Zwykle ciasto na naleśniki robię "na oko". Specjalnie dla Was podjęłam się zadania zmierzenia i zważenia każdego ze składników, by i Wam udało się przygotować cienkie i elastyczne naleśniki. W innych wpisach będą pojawiały się propozycje nadzienia. Może być ich bardzo wiele: na słodko i wytrawne. Które najchętniej wybieracie? Na pewno będzie jeszcze okazja, by o tym porozmawiać. Może na Facebooku albo Instagramie ?  Innym tematem może być sposób smażenia naleśników, a dokładnie to, na czym je smażyć. Ja używam oleju, mój tata margaryny (!), a dawniej, ale i dzisiaj niektórzy smażyli na patelni smarowanej słoniną. Tego jeszcze nie próbowałam, ale zrobię to przy najbliższej okazji. Podobno tak jest najlepiej. Tymczasem poniżej zaprezentuję mój przepis. Smacznego! Składniki: 280 g mąki pszennej 260 ml mleka 260 ml wody gazowanej (lub zwykłej) 2 jaja płaska łyżeczka soli łyżeczka cukru 20 ml oleju Sposób przygotowania: Wymienione składniki mieszam mikserem lub trzepaczką ręczną.

Makaron po medyolańsku


Moim ulubionym daniem jest makaron pod każdą postacią. Uwielbiam makaron z sosem, bo jest nie tylko smaczny, ale można go bardzo szybko przygotować, żeby zjeść coś ciepłego. W Uniwersalnej Książce Kucharskiej Marii Ochorowicz – Monatowej  znalazłem wiele inspiracji do dań z makaronem, ale jedno danie szczególnie przypadło mi do gustu, dlatego że jest ono jakby pierwowzorem do włoskiego spaghetti bolognese. Chciałem wypróbować ten sos przygotowywany od podstaw z polskich warzyw. Dodatkowym plusem było dla mnie użycie w przepisie zamiast surowego mięsa - kilku plastrów dobrej jakości szynki, co skraca proces gotowania. Danie wyszło pyszne i je polecam, a poniżej przedstawiam sposób jego wykonania. Moja rodzinka była zachwycona obiadkiem przygotowanym przeze mnie. Zjedliśmy wszystko ze smakiem. Polecam!



Składniki:

• Cienki makaron włoski
• Mała cebulka
• Ząbek czosnku
• 1 marchew
• 1 pietruszka
• Pół selera
• Kilka plasterków szynki
• 6 pomidorów
• Kawałek masła


Przygotowanie:
1. W dużym garnku gotujemy wodę na makaron, solimy wodę i po zagotowaniu makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu. Odcedzamy na sicie, przelewamy zimną wodą i przekładamy do naczynia do zapiekania i mieszamy z łyżką masła.


2. Szynkę kroimy w kostkę i lekko podsmażamy na maśle na patelni. Podsmażoną szynkę przekładamy do naczynia z makaronem.



3. Warzywa obieramy, myjemy i kroimy na drobną kostkę. Pomidory oparzamy ze skórki. Rozgrzewamy trochę masła i na masło wrzucamy pokrojone warzywa (cebula, czosnek, marchew, pietruszka, seler, pomidory). Doprawiamy solą, pieprzem i lubczykiem. Dusimy na maśle pod przykryciem do miękkości. W razie potrzeby możemy podlać odrobiną wody. Uduszone warzywa miksujemy i tak przygotowanym sosem zalewamy makaron z szynką, mieszamy i po wierzchu posypujemy parmezanem. Naczynie wkładamy do nagrzanego piekarnika i zapiekamy chwilę, aż ser się rozpuści.









4. Podajemy posypując odrobiną świeżego parmezanu. Smacznego!!!!


Wpis został przygotowany przez Michała Jabłońskiego ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Zgierzu

Przepis inspirowany Uniwersalną Książką Kucharską, w której owy przepis brzmi:

Makaron po medyolańsku. Kawałek marchwi, pietruszki, selera, ćwierć funta posiekanych okrawków z szynki i sześć pokrajanych pomidorów, dusić na maśle, podlewając rosołem aż do miękkości,  poczem przefasować wszystko przez sito i rozprowadzić trzema łyżkami rosołu. Funt cienkiego makaronu włoskiego ugotować i odcedzić, przelawszy go zimną wodą. Wymięszać z łyżką masła i z przygotowanym sosem, włożyć na półmisek, posypać z wierzchu parmezanem i zapiec w piecu.






Komentarze

Popularne posty