Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Mój podstawowy przepis na ciasto naleśnikowe

Zwykle ciasto na naleśniki robię "na oko". Specjalnie dla Was podjęłam się zadania zmierzenia i zważenia każdego ze składników, by i Wam udało się przygotować cienkie i elastyczne naleśniki. W innych wpisach będą pojawiały się propozycje nadzienia. Może być ich bardzo wiele: na słodko i wytrawne. Które najchętniej wybieracie? Na pewno będzie jeszcze okazja, by o tym porozmawiać. Może na Facebooku albo Instagramie ?  Innym tematem może być sposób smażenia naleśników, a dokładnie to, na czym je smażyć. Ja używam oleju, mój tata margaryny (!), a dawniej, ale i dzisiaj niektórzy smażyli na patelni smarowanej słoniną. Tego jeszcze nie próbowałam, ale zrobię to przy najbliższej okazji. Podobno tak jest najlepiej. Tymczasem poniżej zaprezentuję mój przepis. Smacznego! Składniki: 280 g mąki pszennej 260 ml mleka 260 ml wody gazowanej (lub zwykłej) 2 jaja płaska łyżeczka soli łyżeczka cukru 20 ml oleju Sposób przygotowania: Wymienione składniki mieszam mikserem lub trzepaczką ręczną.

Barszcz biały

 

Jeśli macie ochotę na coś pysznego i rozgrzewającego w ponury jesienny dzień polecam Wam wyjątkowy barszcz biały. Barszcz ten gości w mojej rodzinie od pokoleń. Najpierw gotowała go moja babcia, później mama, a teraz ja 😊 Może zagości na stałe również w Waszych domach…



Składniki:

3 białe kiełbasy surowe

3 ziela angielskie

3 listki laurowe

5 ziaren czarnego pieprzu

jarzynka

kostka rosołowa wołowa

5 suszonych grzybków

ząbek czosnku

pół cebuli

2 kg ziemniaków

zakwas na barszcz biały

2 łyżki mąki

1/3 szklanki śmietany

majeranek

natka pietruszki



Przepis na barszcz biały:

Białe kiełbasy płuczemy pod zimną wodą, wkładamy do garnka i zalewamy wodą. Stawiamy garnek na palniku i doprowadzamy wodę do wrzenia. Dodajemy łyżeczkę jarzynki, kostkę rosołową wołową, 3 ziela angielskie, 3 listki laurowe, 5 ziaren czarnego pieprzu i 5 suszonych grzybków. Obieramy pół główki cebuli, ząbek czosnku i dodajemy do zupy. Gotujemy wszystko około 20 minut. W międzyczasie obieramy ziemniaki i kroimy w kosteczkę. Dodajemy do zupy i gotujemy jeszcze około 20 minut, aż ziemniaki będą miękkie. Następnie dodajemy zakwas na barszcz biały, ok. 100 – 150 ml (wg gustu). W szklance rozrabiamy 2 łyżki mąki z wodą, dodajemy śmietanę i całość mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji, następnie hartujemy poprzez dodanie gorącej zupy i wlewamy całość do garnka. Kiełbasę wyjmujemy z garnka, kroimy w plasterki i ponownie wrzucamy do zupy. Na koniec dodajemy majeranek. Na talerzu przyprawiamy zupę świeżą natka z pietruszki. Zupę można również podawać z chlebem ze smalcem lub z grzankami. Smacznego😊


Wpis przygotowany przez Mateusza Staniewskiego ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Zgierzu



Komentarze

Popularne posty